چرا خواستن، توانستن است؟
فصل ششم – همواره در حال رشد و پیشرفت باش

هر کدام از ما در زندگی به موفقیت هایی رسیدیم و احتمالا قله هایی را فتح کردیم. در جامعه امروزی، خیلی از اعضای جامعه دارای مدرک دانشگاهی هستند، اما شاید تعداد کسانی که به فکر پیشرفت مداوم باشند، انگشت شمار است.

طبق تحقیقاتی که محققان انجام دادند حدود پنجاه درصد از کسانی که تحصیلات دانشگاهی خود را تمام می کنند، دیگر سراغ کتاب نمی روند و در طول عمر خود حتی یک کتاب هم نمی خوانند. چون آن ها فکر می کنند مدرک رسمی دارند پس به حد کافی مهارت کسب کردند اما این یعنی توقف پیشرفت و در جا زدن.

به دور و بر خود نگاه کنید خیلی ها به سطح به خصوصی رسیدند، مدرک دانشگاهی گرفتند، صاحب شغلی شدند و حتی به برخی از هدف های خود هم رسیدند اما همان جا تلاش و پیشرفت خود را متوقف کردند و سال ها درجا زدند.

جول اوستین معتقد است یادگیری مادام العمر ششمین ویژگی یک برنده است. مهم نیست شما چند سال دارید تازه نوجوان شدید یا به دوران پیری رسیدید در هر صورت اگر می خواهید یک برنده باشید لازم است مهارت هایتان را بالا ببرید.

به این مثال توجه کنید:
دو شخص همزمان مشغول قطع درخت هستند. یکی از آن ها از شخص دوم می خواهد تا برای تیز کردن اره هایشان کار را متوقف کنند. اما شخص دوم جواب می دهد: من وقت ندارم کارم را متوقف کنم باید این درخت را با همین اره قطع کنم.شخص اول اره اش را تیز می کند و بر می گردد. به نظر شما کدام بازده بیش تری دارند؟ خب جواب مشخص است!

فردی که اره تیز دارد درختان بیش تری قطع می کند و شخص دوم به خاطر اره‌ی کندش شاید هیچ وقت نتواند حتی درختی را قطع کند یا این که زمان زیادی برای قطع درخت صرف خواهد کرد.

این حکایت، حکایت بسیاری از ماست. سال ها به کار خود ادامه می دهند بدون این که تلاشی برای رشد مهارت هایمان کرده باشم. همیشه رمز برنده بودن این نیست که سخت کار کنیم، گاهی برای برنده شدن باید کار زیاد را متوقف کرده و مهارت مان را بالا ببریم.

مثلا یک مترجم اگر تلاش نکند سطح معلومات خود را بالا ببرد، در بازار رقابتی کم خواهد آورد. چون بدون شک مترجم هایی وجود دارند که به فکر رشد شخصی خود هستند و سعی می کنند مهارت های خود را در زمینه ترجمه افزایش دهند. پس اگر مترجم تلاشی برای بالا بردن سطح مهارت های خود نکند و فقط با این سطح دانش به کار خود ادامه دهد، تبدیل به یک مترجمه درجه دو یا سه خواهد شد.

پابلو کازالس
پابلو کازالس

پابلو کازالس یکی از بزرگ ترین نوازندگان ویلیون تمام دوره هاست، کازالس نواختن ویلیون را از دوازده سالگی شروع کرد و به موفقیت های زیادی رسید. اما نکته قابل توجه درباره این نوازنده این است که در هشتاد و پنج سالگی اش هر روز حدود پنج ساعت تمرین می کرد.

این کار او باعث شد تا این سوال برای دیگران پیش بیاید که این نوازنده بزرگ با سال ها تجربه چرا تمرین می کند؟
جواب پابلو جالب بود: او اعتقاد داشت هنوز هم می تواند مهارت های بیش تری به دست بیاورد و در زمینه نوازندگی پیشرفت کند.

متاسفانه بسیاری از ما بعد از این که کمی مهارت پیدا می کنیم، مثلا یاد می گیریم گیتار دست بگیریم یا نقاشی بکشیم، فکر می کنیم به تمرین بیش تر نیازی نداریم و به حدی کافی بلد هستیم.

دقیقا اینجاست که تفاوت افراد برنده و افراد معمولی مشخص می شود.

اگر می خواهید یک فرد برنده باشید می توانید از این راهکارهای جول اوستین استفاده کنید:

شما علاوه بر این که مسئولیت مراقبت از خانواده تان را دارید باید مسئولیت پیشرفت شخصی تان را بر عهده بگیرید.

مهم نیست چند ساله هستید، شغل تان چیست و چه مدرک دانشگاهی دارید همیشه چیز جدیدی برای یادگیری در زمینه شغلی و درسی تان وجود دارد. پس دست به کار شوید و سطح مهارت تان را بالا ببرید.

جول از شما می خواهد تلویزیون را خاموش کنید و به سراغ افراد باتجربه در زمینه مورد نظرتان بروید، یا کتاب ها و سی دی هایی برای این ‌منظور تهیه کنید.

اگر فکر می کنید وقت کافی ندارید و نمی توانید کارتان را حتی برای نیم ساعت متوقف کنید، شخصی را به یاد بیاورید که با اره کند سال هاست درخت می برد و بازدهی ندارد. اگر روی دارایی شخصی تان یعنی مهارت ها و استعدادهایتان برنامه ریزی کنید بدون شک اوضاع عوض می شود.

بلوط ‌ها یک شبه بزرگ نمی‌شوند آنها نیز در فرایند بزرگ شدن خود، برگ‌ها و شاخه‌ها و پوست‌های زیادی را از دست داده اند. الماس‌ها هم یک شبه شکل نمی‌گیرند. هر چیز ارزشمند، هر چیز زیبا و هر چیز عظیم در این جهان برای این‌گونه شدن به زمان نیاز داشته است.

فراموش نکنید که برای برنده شدن نیاز به زمان و تلاش مداوم دارید. شاید با کمی تلاش بتوانید به جایگاهی برید اما مطمئنا برای برنده و سر آمد شدن نیاز به تلاش مادام العمر است. پس اگر می خواهید یک شخص عادی نمانید به این توصیه جول گوش دهید و برای پیشرفت و رشد شخصی تان برنامه داشته باشید.