ما در جامعه ای زندگی می کنیم که بیش تر مردم عادت کردند متوسط باشند  و فقط در حدی  تلاش کنند که بتوانند از پس زندگی عادی و متوسط بر بیایند. اگر شما هم حواستان را جمع نکنید دچار این مشکل خواهید شد.

منظور از متوسط بودن این است که فقط به اندازه ای کار می کنید که بتوانیم از پس هزینه های زندگی تان بر بیاید و هیچ تلاشی برای پیشرفت، بهبود و عالی بودن نمی کنید.

بیایید با ویژگی آدم های متوسط آشنا شویم تا اگر شما هم این ویژگی دارید، زودتر متوجه آن شوید و به فکر چاره بیافتید:

  • آدم های متوسط فقط از بخش کوچکی از توانایی هایشان استفاده می کنند.
  • آن ها دیر سر کار یا سر کلاس می روند و دوست دارند زودتر خلاص شوند.
  • این نوع افراد بخش بزرگی از استعدادهایشان را  نادیده می گیرند.

جول معتقد است دو نوع رحمت الهی داریم: یک نوع رحمت عام که خدا این رحمت خود را شامل حال همه بندگانش کرده و یک نوع رحمت خاص! رحمت خاص خداوند فقط مخصوص انسان های پر تلاش است، آن هایی که از نهایت پتانسیل و استعدادهایشان استفاده می کنند و شامل حال انسان های متوسط نمی شود. به عبارت دیگر انسان هایی که متعهد به عالی بودن هستند، مورد رحمت خاص خدا قرار می گیرند.

برای این که متعهد به عالی بودن باشید، بهتر است از این راهکارها استفاده کنید:

۱ ) بیشتر از وظیفه تان کار کنید.

شما معلم هستید، یا در یک شرکت کار می کنید، شاید هم شغل آزاد دارید و حتی ممکن است دانش آموز و دانشجو باشید؛ در هر صورت فرقی نمی کند اگر شما می خواهید عالی باشید، باید بیش تر از وظیفه تان کار انجام دهید.

مثلا به جای این که دیر سر کار بروید و بخواهید زودتر به خانه بر گردید سعی کنید یک ربع زودتر سر کار خود حاضر شوید و تا پایان وقت اداری وظایف تان را به درستی انجام دهید. سعی نکنید دنبال راه میانبر یا آسان تر باشید یا هنگام کار وقت تان را هدر دهید؛ چون این کارها از کیفیت کار شما کم خواهد کرد.

مطمئن باشید اگر تمام تلاشتان را برای عالی بودن به کار ببرید  بدون شک موقعیت های خوبی نصیب تان خواهد شد؛ ترفیع خواهید گرفت؛ یا پیشنهادهای بهتری برای شما خواهد شد به هر حال تلاش شما برای عالی بودن به هیچ وجه بی نتیجه نخواهد ماند.

احتمالا بیش تر اعضا خانواده تان یا اطرافیان تان آدم های متوسطی هستند که دائما در حال غر زدن به خاطر شرایط یا کارهایشان هستند. شما باید تمام تلاشتان را بکنید که گرفتار این ذهنیت نشوید‌. به جای این که انرژی خود را صرف غر زدن بکنید و از کارهای زیاد شاکی باشید سعی کنید عالی بودن را انتخاب کنید و نهایت تلاش تان را به کار گیرید.

شما در درون تان پتانسیل فوق العاده ای دارید پس چرا با غر زدن و از زیر کار در رفتن سعی می کنید انسان متوسطی بمانید؟

اگر می خواهید برنده شوید سعی کنید در هر موقعیتی که قرار دارید بهترین عملکرد را داشته باشید. کاری کنید که از شما به عنوان یک آدم سخت کوش و منظم یاد کنند. این کار باعث خواهد شد که پیشرفت کنید و موقعیت های بسیار خوبی سر راهتان قرار بگیرد.

۲ ) مثل یک انسان عالی و ارزشمند زندگی کنید.

راهکار دوم این است که سعی کنید طوری رفتار کنید که باور عالی بودن در شما ایجاد شود. فراموش نکنید انسان های عالی در هر شرایطی عالی هستند. مثلا خانه آن ها مرتب تمیز است؛ کمدشان به بهترین شکل چیده شده؛ حتی اگر لباس هایشان گران نباشد اما لباس های تمیز و مناسب به تن می کنند.

پس اگر می خواهید یک انسان عالی باشید نگاهی به اطرافتان بندازید و ببینید در کدام قسمت زندگی تان باید تجدید نظر کنید. اگر اتاق یا خانه تان آشفته و نامرتب است همین حالا به سراغ تمیز کردن آن بروید و سعی کنید نظم را در زندگی تان جاری کنید.

انسان های عالی انسان های منظمی هستند. اگر لباس تان مناسب نیست در فکر تهیه یک لباس مناسب باشید‌. منظورم این نیست که لباس گران بخرید؛ بلکه منظورم آراسته بودن و تمیز بودن است.

این نکته را فراموش نکنید که شما با یک روز تلاش نمی توانید تبدیل به انسان عالی شوید؛ باید همیشه به عالی بودن متهعد باشید و دست از تلاش برای این هدف برندارید.

شخصیت خوب نه یک هفته‌ ای یا یک ماهه، بلکه کم کم و روز به روز شکل می‌گیرد. تلاش بردبارانه و صبورانه برای پرورش شخصیت خوب لازم است.

۳ ) از شبکه های اجتماعی دوری کنید.

راهکار سوم که می تواند به شما کمک کند از یک انسان متوسط تبدیل به یک انسان عالی شوید این است که وقتی مشغول به کاری هستید؛ دور شبکه های اجتماعی و فضای مجازی را خط بکشید و تمام تمرکزتان را سمت کارتان ببرید‌.

حرف زدن های بیهوده در فضای مجازی یا تماشای خبرهایی که هیچ کمکی به رشد و پیشرفت شما نمی کند و صرفا سرگرمی محسوب می شوند؛ از شما یک آدم عادی و متوسط خواهد ساخت. اگر پای حرف آدم های موفق بشینید یا مصاحبه نفرات برتر کنکور را بخوانید متوجه خواهید شد که آن ها تا چه حد از فضای مجازی و  چت های بیهوده دوری می کنند و تمام تمرکزشان بر روی هدف هایشان است.

اگر کارمند یک شرکتی هستید و از ساعت هشت صبح تا دو بعدازظهر باید سرکار باشید خودتان را مجبور کنید که در ساعات کاری تان سراغ فضاهای مجازی و سرگرمی های بیهوده نروید. شما باید به حدی تلاش کنید که تبدیل به یک الگو باشید و از شما به عنوان یک انسان پر تلاش، منظم و عالی یاد کنند. در این صورت است که می توانید به موفقیت های زیادی برسید.